Dziś jest  piątek 19.01.2018,   Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Strona Gminy Zakroczym

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 
 •  
 •  
 •  
 •  

loga-na-strone---dofinansowanie

Baśka Murmańska i żołnierz odwiedzili najmłodszych       

Tym razem, Baśka Murmańska – sympatyczna biała niedźwiedzica i dostojny żołnierz w mundurze 27. Pułku Ułanów, odwiedzili przedszkolaki z  Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych im. Wandy Olędzkiej w Zakroczymiu. Odbyła się tam ożywiona lekcja historii, prowadzona przez wolontariuszy w ramach promocji zadania pn. „Rewitalizacja mogił żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w obronie Zakroczymia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci entuzjastycznie przyjęły gości i z wielką uwagą przysłuchiwały się historycznym opowieściom. Niedźwiadek wręczył dzieciom na pamiątkę malowanki. W rolę niedźwiadka, wcielił się pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek a w mundurze żołnierza, zaprezentował się p. Maciej Kostrzewski, przewodnik PTTK.

Fotorelacja z ożywionej lekcji historii.

 

Gimnazjaliści poznają historię obrony Zakroczymia

W ramach programu pn. „ Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” w dniu 27.10.2017 r. przy kwaterze Żołnierzy Września 1939        na zakroczymskim cmentarzu odbyła się ożywiona lekcja historii dla uczniów z Gimnazjum w Zakroczymiu. Lekcję poprowadził wolontariusz projektu, przewodnik PTTK Pan Maciej Kostrzewski.  Przed dniem Wszystkich Świętych  przypomniał on uczniom historię martyrologii Zakroczymia oraz tragiczne wydarzenia  czasu kampanii wrześniowej, której dokonali okupanci na terenie Zakroczymia. Zniszczenia wojenne zobrazowały zdjęcia Zakroczymia i Fortu Nr 1 z tego okresu.

Fotorelacja z lekcji historii

 

Obchody 78. Rocznicy Obrony Zakroczymia

Co roku w ostatnią niedzielę września do Zakroczymia przybywają kombatanci i liczni goście aby uczcić pamięć żołnierzy poległych w obronie Zakroczymia w 1939 roku oraz zamordowanych wtedy cywilów, pochowanych w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym.

W dniu 24 września 2017 roku odbyły się obchody 78 Rocznicy Obrony Zakroczymia. Po uroczystej Mszy Św. w Kościele pw. Św. Wawrzyńca, oddział reprezentacyjny wojska, poczty sztandarowe i wszyscy zgromadzeni, ruszyli główną ulicą miasta na cmentarz parafialny. Przy kwaterze  żołnierzy września wspominano spoczywających tu bohaterów i składano wieńce.

Fotorelacja z 78. rocznicy Obrony Zakroczymia

 

 

Zakroczymska trasa Zlotu Młodzieży PTTK "Palmiry 2017"

 

19 października 2017 r. rozpoczął się LVII Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry 2017”, którego współorganizatorem jest Gmina Zakroczym. Jedną z tras, którymi młodzież zwiedzała mazowieckie miejsca pamięci, była trasa zakroczymska. W dniu 19 października młodzież spotkała się z przewodnikiem p. Maciejem Kostrzewskim na stacji kolejowej w Modlinie i ruszyła pieszo w kierunku Zakroczymia, zwiedzając po drodze Twierdzę Modlin, Fort Nr 1 w Zakroczymiu i zakroczymski cmentarz. Pan Maciej Kostrzewski, wolontariusz projektu „Rewitalizacja mogił żołnierzy września 1939 r.” przedstawił zgromadzonym historię Ziemi Zakroczymskiej i jej martyrologię. Na Forcie Nr 1 odbyła się gra terenowa. Na cmentarzu młodzież zapaliła znicze przy kwaterze żołnierzy września i usłyszała historię obrony odcinka Zakroczym. Zlot zakończył się wspólnym ogniskiem i noclegiem w strażnicy OSP w Zakroczymiu.

 

Powiększ tekst: AAA

Mapa konturowa polski z oznaczonym położeniem Zakroczymia

Kalendarium

Kalendarz
Nawigacja
Nawigacja
Styczeń 2018
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

  Jeśli chcesz otrzymywać
  informacje z naszej strony za
  pośrednictwem e-maila zapisz się
  na biuletyn informacyjny Zapisz się na biuletyn informacyjny

  Liczba odwiedzin strony (od dnia 07.06.2014 r.):Darmowy licznik wejść
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Zakroczym 2014